A matematika számtalanszor felbukkan a hétköznapjainkban, de gondoltad volna, hogy akár életek is múlhatnak rajta? A következő történet egy fiatal nőről szól, aki egy hibás matematikai következtetés áldozatává vált.

Sally Clarkot életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélték, azonban a történet itt nem ért véget.

Később laborvizsgálatok bakteriális fertőzést mutattak ki a második csecsemő testében, ami a halálát okozta. Ezen felül a Királyi Statisztikai Társaság megállapította, hogy nincs valós statisztikai alapja az "1 a 73 millióhoz" arány kiszámításának.
Meadow egy, az adott körülmények melletti SIDS eset valószínűségét 1/8543-ra becsülte, majd ezt négyzetre emelve számolt. Ez azt jelenti, hogy függetlennek tekintette a két gyermek esetét, holott családon belüli korábbi eset bizonyítottan megnöveli a SIDS esélyét. Ezen kívül számos tényezőt nem vett figyelembe, például, hogy mindkét csecsemő fiú volt, ami szintén növeli az efféle elhalálozás esélyét.
A körülmények figyelmen kívül hagyása azonban nem az egyetlen probléma. Ha fel is tesszük, hogy az "1 a 73 millióhoz" helyes eredmény, ez annak a valószínűsége, hogy Sally Clark mindkét fia váratlanul életét vesztette, feltéve, hogy ő ártatlan. Azonban nem erre a valószínűségre lenne szükség az ügy esetében. Arra akartak ugyanis hivatkozni, hogy mekkora az ártatlanság valószínűsége, feltéve, hogy két csecsemő is hirtelen halált halt. Ez a kettő valószószínűség nem egyenlő!
P(A|B) ≠ P(B|A)
Feltételes valószínűség esetében nem mindegy, hogy melyik esemény a feltétel. Például, mennyi a valószínűsége, hogy egy véletlenszerűen választott állat egy kutya, ha tudjuk, hogy négylábú? Nem túl nagy, hiszen rengeteg másik fajba is tartozhat. És mennyi a valószínűsége, hogy az állat négylábú, ha tudjuk, hogy egy kutyáról van szó? Ez már közel 100%. Láthatjuk, hogy az események felcserélésével kapott két szám drasztikusan eltérhet.
Sally Clarkot végül felmentették, de addigra már 3 évet töltött börtönben ártatlanul. Sosem tudta feldolgozni a történteket, és 2007-ben, 42 évesen elhunyt alkoholmérgezésben.
A matematika hibás használatának és a statisztikai adatok helytelen értelmezésének végzetes következményei lehetnek. Érdemes alaposan átgondolni a problémát, mielőtt hiszünk a számoknak.
Részletesebben Sally Clark ügyéről:
Még több érdekes eset, mikor a statisztikával vezettek félre embereket: